Kluczem do udanego CV jest wczucie się w rolę twojego potencjalnego pracodawcy. Interesuje go, z jakich powodów to właśnie Ty sprawisz się z powierzonymi obowiązkami. Dlatego zanim cokolwiek napiszesz, odpowiedz sobie na pytanie: Dlaczego to mnie powinien przyjąć do pracy? Sztuka pisania naprawdę dobrego życiorysu wcale nie jest łatwa. Niby każdy wie, jak to zrobić, zastanawiamy się jednak: Jak przyciągnąć uwagę pracodawcy? Jakie informacje są ważne, a które warto pominąć? Czy lepiej przedstawić całą historię zatrudnienia czy też pominąć mniej istotne prace? Zebraliśmy rady, które rozwieją twoje wątpliwości i ułatwią Ci zadanie.

Czym jest dobre CV? Odpowiedzią na postawione wyzwanie przez pracodawcę

Dobre CV to takie, które jest odpowiedzią na konkretną ofertę pracy. Dlatego przed przystąpieniem do pisania zapoznaj się z listą przyszłych obowiązków i wymagań. Odpowiedz sobie szczerze na pytania:

Czy pełniłeś już podobne obowiązki? Które z podanych wymagań spełniasz? Jakie twoje umiejętności mogą być przydatne na tym stanowisku? Wypunktuj odpowiedzi na te pytania, a dalsze pisanie będzie o wiele łatwiejsze.

Kluczem do udanego CV jest wczucie się w rolę twoje potencjalnego pracodawcy. Interesuje go, z jakich powodów to właśnie Ty sprawisz się z powierzonymi obowiązkami. Dlatego zanim cokolwiek napiszesz, odpowiedz sobie na pytanie: Dlaczego to mnie powinien przyjąć do pracy?

Najważniejsze informacje w Curriculum Vitae i ich formatowanie

Przyjmuje się, że CV powinno zmieścić się na jednej stronie A4, dlatego ważna jest jego zwięzłość. Musisz więc wybrać tylko to, co jest [b]istotne i zgodne z ofertą pracy[/b]. W standardowym życiorysie zawodowym zamieszczamy następujące informacje:

• dane osobowe (imię, nazwisko, dane kontaktowe),
  • doświadczenie zawodowe, a więc pełnione przez nas stanowiska, zakres obowiązków, okres zatrudnienia,
  • wykształcenie (ukończone szkoły i uczelnie, stopień naukowy),
  • znajomość języków obcych oraz poziom ich znajomości,
  • kursy i szkolenia,
  • umiejętności,
  • zainteresowania.

Prezentacja doświadczenia zawodowego

Proste CV - Curriculum Vitae - rekruterPrzedstawiając swoje doświadczenie zawodowe skup się przede wszystkim na tej jego części, która jest spójna ze stanowiskiem, na które aplikujesz. Wyeksponuj więc te momenty, w którym wykonywałeś podobne zadania.

Nawet jeśli nie pełniłeś dotychczas stanowiska o tym samym zakresie zadań, podkreśl odpowiednie aspekty wykonywanej dotąd pracy. Na przykład jeśli pracowałeś wcześniej jako doradca klienta, a teraz ubiegasz się o posadę rekrutera, znajdź i podkreśl ich związek ze sobą – wspomnij np. o:

• nabytych umiejętnościach interpersonalnych,
  • doświadczeniu w budowaniu pozytywnego wizerunku firmy lub
  • biegłości w tworzeniu i realizacji planów.

Najważniejsze informacje twojego życiorysu to punkty wspólne twojego doświadczenia zawodowego z wymaganiami, jakie stawia twój potencjalny pracodawca.

A jak napisać CV bez doświadczenia zawodowego? Porady znajdziesz pod tym linkiem: www.darmopozyczka.pl/jak-napisac-cv-bez-doswiadczenia-krok-po-kroku.

Opis przebiegu wykształcenia, znajomości języków, posiadanych umiejętności i kursów

Tą samą regułą powinniśmy kierować także w opisie umiejętności, wykształcenia, przebytych przez nas kursów, szkoleń, a nawet znajomości języków. Cokolwiek o sobie napiszesz, zastanów się, czy zainteresuje to osobę, która będzie czytać Twoje CV. Czy rekrutera skłoni do zaproszenia cię na rozmowę kwalifikacyjną fakt, że znasz podstawy koreańskiego? Lub czy zainteresuje go, że ukończyłeś kurs masażu kamieniami wulkanicznymi? Jeśli tak, proszę bardzo. Nie? W takim razie nie zaśmiecaj swojego CV.

Jedynym miejscem, w którym mogą pojawić się informacje, nie mające związku z ofertą pracy jest rubryka “zainteresowania”. Jednak i ona ma znaczenie – może dodać do twojego portretu trochę… życia. Nie pisz więc, proszę, że fascynujesz się analizą danych sprzedażowych.

Podkreślanie swoich atutów

Nie bój się pisać o sobie w pozytywny sposób. Rzeczowo przedstaw umiejętności, jakimi dysponujesz, wymień odpowiednie kursy, pochwal się portfolio lub stroną internetową – pamiętając jednak o punkcie drugim. Ubiegasz się o stanowisko kierownicze, mimo że dotychczas nie pełniłeś podobnych funkcji? Wymień cechy, które cię do niego predysponują, wspomnij o zarządzaniu projektem studenckim itd. Pod żadnym pozorem jednak nie zmyślaj. Sprawny rekruter z łatwością zweryfikuje podane przez ciebie informacje podczas rozmowy kwalifikacyjnej.

Szata graficzna dobrego CV

Dobre i proste CV musi być przejrzyste, estetyczne i przyjemne dla oka. Ludzie są wzrokowcami. Osoba, która będzie rozważać twoją kandydaturę z pewnością również doceni odpowiedni wygląd twojego życiorysu.

Spróbuj dostosować szatę graficzną do stanowiska, na które aplikujesz. Zastanów się, czy powinna podkreślać twoją rzetelność i sumienność czy raczej kreatywność? W żadnym wypadku nie przesadzaj jednak z efektami. Oko ceni sobie stonowane kolory i dobrą widoczność tekstu.

Jak napisać proste i dobre CV – podsumowanie

Aby napisać dobre CV, musimy odpowiedzieć sobie na pytanie, dlaczego czujemy się gotowi do podjęcia danych obowiązków. Stwórz swój portret w taki sposób, by był jak najbliższy oczekiwaniom osoby, która chce cię zatrudnić. Kluczowe będzie podkreślenie związku naszego doświadczenia i umiejętności ze stanowiskiem, na które aplikujemy. Pamiętaj, że prawidłowo napisany życiorys zawodowy zawiera tylko istotne informacje, jest zwięzły, spójny, przejrzysty i przyjemny dla oka. Powodzenia!