Wyjazd do akademika często wiąże się z opuszczeniem rodzinnego domu na długo, dlatego jeszcze przed nim warto zaopatrzyć się w kilka rzeczy. Pokoje w takich miejscach są co prawda dość małe, co znacznie ogranicza możliwości, ale są przedmioty, bez których większość osób nie będzie mogła się obejść, bez względu na to, jak mocno pochłonięte są minimalizmem. A jeśli się o nie w porę nie zadba, ich brak szybko może zacząć doskwierać.

Co wziąć do akademika?

1. Zestaw garnków i patelnia.

W akademiku jest co prawda wspólna kuchnia, ale nie ma w nich żadnych przyrządów umożliwiających gotowanie. Dlatego z domu rodzinnego warto przywieść ze sobą przynajmniej jeden garnek i jedną patelnię, żeby spokojnie można było przygotować dla siebie podstawowe dania, nawet jeśli ktoś nie zamierza codziennie siedzieć w kuchni po parę godzin.

2. Sprzęty do sprzątania.

Pokój w akademiku trzeba utrzymać w czystości samodzielnie. To oznacza, że miotły, płyny do mycia naczyń albo szyb trzeba sobie dostarczyć we własnym zakresie. Bez tego się raczej nie obejdzie. Można co prawda nie sprzątać, ale z czasem zacznie się odczuwać skutki takiej decyzji. Zamiast tego lepiej do razu przygotować sobie środki czystości.

3. Własna pościel albo poszewka.

W wielu akademikach można skorzystać z pościeli, a czasem nawet poszewek, ale nie jest to reguła. Wiele osób woli mieć ze sobą coś swojego, żeby zapewnić sobie czysty i bezpieczny pobyt. Dzięki temu nie trzeba obawiać się o jakość pościeli i ich ewentualnych małych mieszkańców. Przynajmniej jeden komplet poszewek jest więc obowiązkowy.

4. Lodówka oraz mikrofalówka.

W większości akademików nie ma nawet wspólnej lodówki, w której i tak lepiej nie trzymać swoich rzeczy. Mała, podręczna lodówka nie będzie dużym wydatkiem, a znacznie zwiększy jakość życia osób, które będą z niej korzystać. Podobnie sprawa wygląda z mikrofalówką, chociaż w niektórych akademikach nie można jej ze sobą wnieść.

5. Własne oświetlenie do pokoju.

Studentka w akademiku - przeprowadzkaNie chodzi o montowanie własnych lamp, ale o przywiezienie ze sobą lampki nocnej albo takiej, przy której będzie się pracować. W wielu akademikach albo ich nie ma, albo są już zupełnie zepsute. Przywiezienie ze sobą sprzętu gwarantuje jakość i długoletniość. Bez niej może być trudno się uczyć, szczególnie w zimie.

6. Laptop albo komputer.

Na studiach raczej nie wystarczy telefon, chociaż są osoby, które nie mogą pozwolić sobie na posiadanie swojego własnego sprzętu. Laptop to najlepsza opcja, bo można zabrać go ze sobą na zajęcia i wygodnie wszystko notować. Komputer będzie z kolei dobrym rozwiązaniem dla studentów wciąż mających zajęcia zdalne.

7. Pojemniczki na kosmetyki albo inne przedmioty.

W akademiku jest niewiele półek i trzeba samodzielnie zagospodarować nimi w optymalny sposób. Najlepiej sprawdzą się w tym pojemniki pomagające w organizacji. Można kupić je praktycznie w każdym miejscu, doskonale zastępują szafki czy szuflady, a do tego wszystko jest w nich na swoim miejscu, poukładane i pod ręką.

8. Komplet naczyń oraz sztućców.

Naczynia, podobnie jak garnki, trzeba zorganizować sobie samemu. To dlatego, że zwyczajnie nie ma ich na miejscu, a przydadzą się nawet jeśli ktoś nie zamierza gotować. Talerze, kubki i sztućce to coś, o czym nikt nie może zapomnieć, bo potem ciężko się w nie wyposażyć. A mieszkanie bez nich będzie zahaczało o brak cywilizacji.

9. Obrusy, podkładki, pokrowce.

W akademiku nie ma niczego, co ochraniałoby meble przed brudem. Dlatego rzeczy takie jak obrusy czy podkładki należy przygotować sobie samemu. Nie są one obowiązkowe, ale jeśli ktoś jest do nich przyzwyczajony, to dobrze się w nie zaopatrzyć. W akademiku każda osoba powinna czuć się jak w domu, a obrusy mogą w tym pomóc.

10. Suszarka, klamerki albo sznurki do wieszania.

W akademikach bywają pralnie, z których każdy może skorzystać oraz ogólnodostępne suszarki. Problem jest jednak taki, że im więcej osób ma do nich dostęp, tym większa jest szansa, że coś z nich zniknie. Dlatego takie sprzęty lepiej trzymać u siebie i rozkładać na środku pokoju, nawet jeśli przez to ruch w nich będzie ograniczony.